Karolína, známa pod menom Dewii, je známa česká blogerka, výživová poradkyňa, osobná trénerka, a autorka knihy Veganův průvodce . Ako sama hovorí jej životným poslaním je pomáhať ľuďom zlepšiť kvalitu ich života cez úpravu stravy a pohybového režimu, a šíriť prospešnosť rastlinnej stravy. Dewii som náhodou stretla v Benátkach, a pár hodín nato som cez jeden hashtag objavila jej profil na Instagrame – dewii.veg . Zistila som, že je českou vegánskou blogerkou, a potom som ju požiadala o rozhovor. Viac sa o tejto milej, zaujímavej a cool babe dozviete teraz v našom interview… 😀

 

 

Dewi, tvoj blog a Instagram je inšpiráciou pre veľké množstvo ľudí… Môžeš nám povedať ako si sa dostala ku vegánstvu a ako je to už dlho?

 

K veganství jsem se dostala přes jeden hudební festival, kde nabízejí pouze veganské občerstvení. Pohled na vegan burgery, palačinky a zmrzlinu změnil můj názor na to, že vegani jí jenom ryži a zeleninu a po návratu domů jsem si o tom začala zjisťovat lépe. Netrvalo dlouho a věděla jsem, že jen vegetariánství mi už nestačí. Má trasformace proběhla před pěti lety v říjnu.

 

K vareniu… Akým jedlám dávaš prednosť, k sladkým alebo radšej k slaným? Radšej varíš, alebo pečieš?

 

Určitě jsem spíše na slané. Sladké mi stačí malý kousek něčeho a už mám dost. Dřív jsem raději pekla a vaření mě moc nebavilo. Teď ale z pracovních důvodů nemám vůbec čas péct, takže spíše vařím a začalo mně to i bavit.

 

Zdieľa tvoja rodina rovnaké hodnoty? Myslím vegánstvo, zdravý životný štýl, ochrana zvierat?

 

O zdravý životní styl se snaží, jelikož táta je hodně nemocný a má nařízenou dietu. Mamka se mi taky často chlubí, když si dají bezmasý oběd nebo když třeba šli na veganskou pizzu. Ale vegetariáni ani vegani nejsou. I tak ale beru jejich snahu o zdravý životní styl a občasné vegetarianství jako malé vítězství, jelikož jsou oba zarytí milovníci masa i ostatních živočištných produktů.

 

Si toho názoru ako mnohí ”nutriční” odborníci, že z dlhodobého hľadiska je vegánstvo neudržateľné?

 

Rozhodně ne. Kdyby ano, tak bych asi ani sama nebyla veganka. Za mně je spravně sestavená rostlinná strava nejen udržitělná, ale i vyhovující pro člověka. A to ve všech životních etapách.

 

Okrem toho, že sa venuješ strave si aj trénerkou… Ako často cvičíš, a ako intenzívne? Pridávaš do stravy aj nejaké doplnky..? Napr. proteíny?

 

Momentálně cvičím 4x týdně v posilovně, plus 2x týdně břicho. U každého tréninku se snažím ze sebe vydat co nejlepší výkon a neustále se posouvat. Co se týče doplnků, tak je toho víc – momentálně tedy používam proteinové prášky, BCAA, kreatin, hořčík a vitamín B12.

 

Na tvojej stránke som si tiež všimla, že rada cestuješ. Kde sa Ti zatiaľ páčilo najviac, a aký je Tvoj cestovateľký sen?

 

Nejvíc určitě ve Španělsku, kde jsem navštívila Madrid a Barcelonu a z obou míst jsem byla nadšená. Celkově Španělsko je taková moje láska. A cestovatelský sen je Kalifornie, Island a nějaký super nádherný ostrůvek jako Fiji.

 

A posledná otázka… Máš cool tetovania, koľko ich máš dokopy? Navrhuješ si ich sama?

 

Fuu to je těžká otázka – ono se to těžko počítá, jelikož u některých nevím, co počítat jako celek nebo jako samostastatnou kérku. Ale když to vezmu plošně, tak mám oba nárty, téměř plná lýtka i stehna, nápis na břiše, jeden rukáv i s hřbetem a prsty, hrudník, jednu polovinu krku a jeden bok hlavy. Návrh vždy nechávám na tatérovi, od toho tu jsou. Já pouze vymýšlím motiv.

 

Dewii ďakujem Ti za rozhovor, si super! 😀

 

Recepty, jej recenzie o športe či vegánstve nájdete aj na jej blogu – www.dewi.cz alebo ju môžete sledovať na YouTube – https://www.youtube.com/user/dewiiik

 

Ukážky jej receptov:

 

Ovsené vegánske lievance:

 

 

Zelené smoothie s kokosom a špenátom:

 

 

Tekvicové kari s cícerom: