Na viacerých blogoch som si všimla posledné dni tému – novoročné predsavzatia! Dávate si ich aj vy? Ja sa musím priznať už niekoľko rokov vôbec, zlozvyky ani závislosti našťastie nemám – aspoň si to myslím. 😀 No, posledné 2-3 roky mám tradíciu, že začiatkom januára, a teda po sviatkoch si dávam menší detox, kedy pijem zelené šťavy, napríklad zelerovú šťavu, alebo rôzne zeleninové smoothies so špenátom, kelom, avokádom, alebo jem šaláty, a sezónu detoxu končím v apríli kedy pripravujem dobroty z čerstvého medvedieho cesnaku. Okrem zeleninových štiav, si v zimných mesiacoch rada pripravujem k raňajkám teplú ovsenú kašu, najradšej mám škoricovú s banánom a ľanovými semiačkami, tentokrát som ju vylepšila bio kurkumou a pri podávaní ju postriekala tekutým vitamínom B12. V nasledujúcich riadkoch som si pripravila, krátke info o Vitamíne B12…

 

Vitamín B12, tzv. kobalamín:

 

Z hľadiska kvality zdrojov sa vitamín B12 nachádza takmer výlučne len v živočíšnej potrave, obmedzenie jedálnička o túto jeho časť vedie najčastejšie a s najväčšou pravdepodobnosťou k deficitu, ale až po dlhšej dobe. V prípade, že máte potravín s obsahom kobalamínu dostatok, nemusí to automaticky ešte znamenať dosiahnutie dostatočnej hladiny. Problémom totiž môže byť malabsorpcia, celiakia, hnačky alebo Crohnova choroba.

Nedostatok vitamínu B12 sa prejavuje obvykle nasledovnými symptómami:

  • najčastejším a typickým príznakom nedostatku je perniciózny typ anémie
  • objaviť sa môžu aj degenerácia nervov a kostnej drene a nervové poruch
  • medzi ďalšie komplikácie patria poruchy metabolizmu sacharidov a poruchy rastu
  • vyskytnúť sa môžu dermatitídy a zápaly v ústach a poruchy sliznice tráviaceho traktu

 

Vitamín B12 je pre organizmus životne dôležitý v mnohých oblastiach, no tou najdôležitejšou je dostatočné prekrvenie tkanív a to tak, že vitamín vplýva na tvorbu červených krviniek. Okrem tohto pôsobenia má účinky a vplyvy aj v niektorých iných sústavách. Je dôležitý aj pre zdravé fungovanie nervovej sústavy, s čím súvisí aj sekundárny vplyv na niektoré oblasti mentálneho zdravia a psychickej vitality. Ide predovšetkým o zlepšenie nálady, zmiernenie prejavov depresie a o podporu pamäte. Špeciále v tehotenstve má vitamín B12 vplyv na plod a neskôr aj na správny rast u detí. Je dôležitý pre vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy, znižuje tiež riziko vrodených porúch neurálnej trubice. Ovplyvňuje tiež aj hladinu viacerých rastových hormónov.

 

Odporúčaná denná dávka – pre bežného človeka je množstvo 2 až 4μg, u detí do 2 μg, seniori nad 65 rokov by mali prijímať až 4 μg.

Ja používam B12 značky BetterYou od https://vegmart.sk/vyzivove-doplnky

 

 

Recept na kurkumovú ovsenú kašu:

 

Ingrediencie:

 

  • 70 g ovsených vločiek
  • 1 ČL kurkumy – používam v bio kvalite
  •  štipka cejlónskej škorice
  • 300 ml mandľového mlieka
  • 1 PL agáve sirupu
  • na ozdobu- banán, pomleté ľanové semiačka, granátové jablko, orechy – mandle, lieskové orechy

 

Postup:

 

Do menšieho hrnca nalejeme rastlinné mlieko, prisypeme ovsené vločky, pridáme kurkumu, osladíme agáve sirupom, privedieme do varu a miešame kým kaša zhustne. Dáme do misky, ozdobíme nakrájaným banánom, škoricou, ľanovými semiačkami, granátovým jablkom, obľúbenými orechmi, a ja som kašu navyše postriekala vitamínom B12.

Dobrú chuť!