O jazere Hévíz som sa dopočula a dočítala pred vyše 3 rokmi… Hneď to bol môj malý cestovateľský sen, výlet k Hévízu sme často odkladali, aj keď ho máme z Viedne len 3 hodiny autom. Zaujalo ma vďaka účinkom vody, tá je v ňom mimoriadne liečivá, tiež výzorom – čisté jazierko s leknami obkolesené lesom a tým, že kúpať sa v ňom dá celoročne, teplota ani v zimných mesiacoch neklesne pod 22-24°, v letných mesiacoch má voda 33-35°C. 😀 Minulý týždeň, teda začiatkom októbra, keď sme tam boli mala voda príjemných 28°, pričom vonku bolo o 10 stupňov menej… 😀 Náš výlet k Hévízu som sa rozhodla pridať ako tip na blog, jednoznačne Vám ho odporúčam navštíviť.

 

Liečivé účinky:

 

Voda do jazera vyviera v pramennej jaskyni, ktorá sa nachádza na jeho dne. Zdroj je veľmi výdatný, asi 30-40 000 litrov za sekundu. Voda sa tak vymení každých 28 hodín, je teda v neustálom pohybe. Teplá voda zo spodnej časti jazera stúpa k hladine, zatiaľ čo ochladená voda z povrchu klesá ku dnu. Okrem toho sa aj vďaka oválnemu tvaru jazera celá vodná masa pomaly otáča vpravo. Tento dvojaký pohyb napomáha k regulácii teploty vody v jazere aj k distribúcii látok vo vode rozpustených. Voda v jazere obsahuje katióny draslíka, sodíka, amoniaku, vápnik a horčík, anióny fluóru, chlóru, brómu, jódu, síry, hydrogénuhličitanový a síranový anión a organické zlúčeniny. Vďaka prítomnosti radónu je mierne rádioaktívne (asi 0,22-0,28 mCi/l[1]). Vápnikovo-horčíková liečivá voda je bohatá na anióny bikarbonátu. Nenapodobniteľná liečivá sila vody, ktorá vďačí vysokej koncentrácii minerálnych látok sa využíva okrem liečenia chorôb pohybového ústrojenstva aj na liečenie radu ďalších chorôb. Podporuje produkciu hormónov pôsobiacich na nadobličky, tým vlastné látky tela znižujú zápaly a bolesti. Voda pôsobí blahodarne aj na hladinu estrogénov, čím je účinná pri liečbe ženských chorôb. Hydrostatický tlak a rôznorodé pohyby počas kúpania je ideálne pre obehový systém a príjemná teplota vody umožňuje dlhé kúpanie sa. Voda z jazera má priaznivé účinky proti reumatizmu a ďalším chorobám pohybového aparátu. Používa sa aj ako pitná kúra, pretože potláča žalúdočné ťažkosti. K liečebným účelom sa používa aj bahno zo dna jazera.

 

 

 

 

   

 

Okolie jazera a kúpele:

 

Jazerné kúpele Hévíz s wellnessom sú otvorené počas celého roka. Liečivé jazero leží na chránenom prírodnom území, les obklopujúci jazero zabezpečuje ochranu pred vetrom. Sústavné odparovanie vody čistí vzduch, čím je zabezpečené prostredie chudobné na prach a alergény. Pre informáciu ceny za vstup začínajú pri 3200 forintoch – cca 10 eur za 3-hodinový vstup, deti, študenti a seniori majú zľavu. Otvorené je denne od 8:30 do 18:30 hod.

Musím povedať, že návštevníci boli z veľkej časti dôchodcovia, z rôznych krajín – počuť bolo okrem maďarčiny, nemčinu, ruštinu, češtinu atď. Rodín s deťmi bolo málo, pretože sme tam boli počas týždňa, cez víkendy je ich samozrejme viac. Kúpele sú nielen atrakciou mestečka Hévíz, ale aj hlavným zdrojom ekonomických príjmov. V okolí je okrem parku, fontán, námestie s obchodíkmi a reštauráciami. Kúpiť si môžete plavky, oblečenie, suveníry, záchranné kolesá – 1 som si kúpila aj ja, pretože v hlbokej vode mám problém dlhšie plávať, v reštauráciách majú klasickú maďarskú kuchyňu, videla som aj vegetariánsku ponuku, vegan veľmi nie – možno na opýtanie…

 

 

Od začiatku mi bolo jasné, že strava bude trochu problém, Maďarsko je predsa známe svojou kuchyňou, ale 3 dni sa dali vydržať. Vzala som si so sebou rastlinné mlieka, nátierky a snacky ako vždy. 😀 Stravu sme mali zabezpečenú v hotely s polpenziou, a v bufetoch sa dalo vždy našťastie vybrať niečo, čo bolo vegánske. 😀 Mimo hotela sme našli reštauráciu, kde mali napríklad tekvicové hody, napr. krémovú tekvicovú polievku s mandľami a makovo-tekvicovú štrúdľu – boli skvelé. 😀 Nezabudli sme ani na našich najbližších a kúpili im magnetky, kozmetiku, červenú papriku, tokajské víno či tekvicový olej. Čili papričky a mletú červenú papriku Vám odporúčam určite kúpiť tiež, v Maďarsku sú veľmi kvalitné.

Ak mám zhrnúť celý náš 3 dňový výlet musím povedať ako vždy – málo bolo 😀 Ale som rada, že sme tam šli, kúpanie v jazere bolo príjemné aj pre telo, aj pre pokožku, mali sme skvelý wellness, so saunami, prechádzkami, psík bol s nami tiež, v Hévízi je našťastie viacero hotelov, kde je povolené mať domáce zvieratá. Náš výlet sem nebol určite zďaleka nie posledný, no najbližší výlet do Hévízu naplánujeme skôr na leto, pretože s manželom sme dosť teplomilní. 😀

 

 

 

Dno jazera Hévíz:

 

 

* Informácie som čerpala z wikipedia.org