Do Mexika sme sa vydali s mojim mužom koncom februára už druhý krát. Prvý krát sme tam boli pred 3 rokmi, ja osobne som tam šla kvôli turizmu, chcela som navštíviť starodávne mayské pyramídy a vidieť potomkov Mayov, pretože ich história a kultúra ma od detstva fascinuje až dodnes. Od letoviska Cancún sú inak pyramídy a mayské dediny len cca 3 hodiny autom. Ak sa teraz zamyslím, aká je situácia vo svete, musím povedať, že sme na celú dovolenku mali obrovské šťastie. Keď sme ju po Vianociach bookovali, nemali sme tušenie, že príde Corona kríza, a kto by mal?

 

 

Koncom februára sme teda odlietali, a média vtedy začínali písať viac o novej šíriacej sa chrípke, hlavne v Taliansku,  vo Viedni kde žijeme boli zatiaľ 2 prípady. Schválne som si zisťovala ako je na tom Mexiko, a bol tam potvrdený 1 prípad. Na dovolenku sme sa nebáli odletieť, a pozitívne dúfali, že keď sa vrátime situácia sa upokojí, veď príde pomaly jar… Opak bol a je pravdou, v Mexiku si miestni robili z Corony žarty, aby sme ich známe pivo Corona pili do odpadnutia. 😀 Musím povedať, že jediné obavy som mala z príletu, či nám nezrušia let, neuviazneme na letisku, a  nakoniec všetko tomu aj nasvedčovalo. Let z Cancúnu meškal najprv 3 hodiny, kvôli dezinfekcii a potom ešte hodinu, a v Nemecku sme na odlet do Viedne čakali ďalšie 4 hodiny, ale som rada, že len toľko! Letiská boli v strede marca poloprázdne, a každý sa dopravoval už len domov. A nie, nebála som sa, že sa nakazím koronou, verím svojej imunite, a po prílete som neohrozila návštevou moju rodinu ani blízkych!

 

 

A teraz Vám v 2 článkoch vyrozprávam ako bolo teda v Mexiku… 😀 Fantasticky… Let tam bol síce nekonečný, takmer 12 hodín mi pripadalo asi ako 20, v lietadle som si krátila čas pozeraním filmov – pozrela som si nového Aladina, Levieho kráľa, Rodinu Addamsovcov, Jokera, a jedlo som si objednala vegánske – cestoviny s rajčinovou omáčkou, zeleninou, a karotkový koláč. Po vystúpení z lietadla nás tentokrát žiaľ neprefacal horúci vzduch, bolo dosť veterno a max. 20 stupňov, pocitovo aj menej 🙁 . Transferom sme sa dopravili na hotel, a šli rovno na mexickú večeru v podobe gazpacha, fazuľového pyré, a guacamole s nachos. Bolo len 20h. miestneho času, no po večeri sme padli do postele, a ráno o 3h. sme boli klasicky hore. 😀 Môjmu mužovi som sa čudovala, že ráno o 7h. vládal ísť do fitka. 😀 Prvé 3 dni sme trávili v Playa del Carmen klasicky dovolenkovo na pláži s aktivitami ako jedenie, kúpanie a plávanie v mori, prechádzky po pláži, ľahké športovanie,  tancovanie na španielsku hudbu, obkolesení džungľou, zvieratami a pohodovými ľuďmi. Mesto Playa del Carmen, kde sme boli ubytovaní sa delí na 2 časti – neturistickú a turistickú. Do turistickej oblasti prechádza každý policajnou kontrolou, je to preto, aby sa tam nedostali neoprávnené osoby. V Playa je tak ako v mnohých mexických mestách mafia, osamote a v nočných hodinách sa neodporúča ísť do mesta. Napriek tomu sme na takých ľudí natrafili – na pláži to boli predajcovia akože cigár, a môjmu mužovi núkali za 40 dolárov drogy, odporúčam sa im poďakovať (no,thanks) a odísť rýchlo preč. Po 3 dňoch ničnerobenia som nám vymyslela výlet na pol dňa – šli sme šnorchlovať s malou skupinkou – dokopy 7 ľudí malou loďou južne v oblasti Quintana Roo. Úprimne bála som sa, že sa stretneme so žralokmi, no nakoniec to bol iný zážitok – videli sme naživo niekoľko rají! Bola som z toho mierne v šoku, a sprievodca nám povedal, že máme šťastie, málokedy ich totiž vidno. Plávali pri dne, a mali asi 1,5 metra. Raje nebývajú útočné, ale bodnutie nimi môže byť životu nebezpečné, preto som radšej odplávala preč, nechcela som nič riskovať. Pozitívne je, že v mori neboli žiadne medúzy, len farebné morské ryby ako sergeant major, sivé a modré angel fish, gramma, a keby sme mali viac šťastia videli by sme aj morské korytnačky či murénu. Šnorchlovanie mám celkom rada, potápanie som ešte nikdy neskúšala, a myslím, že to nie je úplne pre mňa, obávam sa, že by som pri potápaní na dne mora sama nejako spanikárila, preto mi stačí šnorchlovanie, z hladiny mora človek vidí tiež celkom dosť. 😀 Aj keď v Mexiku organizujú často Go green potápanie, znamená to, že okrem potápania čistia more zbieraním plastov. V oblasti je celkom čisté more, ak to porovnám s Bali napríklad, horšie je to na pláži, kde v piesku vidieť mnoho farebných miniplastov, alebo cigarety, za ktoré sú zodpovední hlavne turisti.

 

Pláž a miesto kde sme boli šnorchlovať:

 

 

Ďalší výlet bol do Tulumu. Nešla som tam so skupinou, ale osobným šoférom – z nášho hotela, pretože pred 3 rokmi sme boli so skupinou a to nám nevyhovovalo, a boli sme aj v časovom strese, aby sme prišli načas k mikrobusu a pod. Vyrazili sme sa tam neskoro, bolo asi 10:30h, cesta do Tulumu trvala približne 45 minút po diaľnici. Do známeho archeologického náleziska sme sa ani nedostali, pretože rady na kúpu lístkov boli nekonečné, a v tej horúčave sa nám nechcelo stáť v rade hodinu. Vtedy mi to vôbec nevadilo, pretože Tulum mesto je rajom pre človeka ako som ja! 😀 Popri pobreží za posledných 10 rokov postavili hotely, ktorých filozofiou je byť čo najviac ekologický. Ceny v Tulume či už za hotely, apartmány, alebo v reštauráciách sú viac menej luxusnou záležitosťou. Cena za noc napr. v známom eko hotely Azulik je aj 500 eur za noc. Ja som bola kúsok ďalej v Ahau Tulum reštaurácii, kde som si dala chladený čerstvý kokos a chia puding s ovocím a vyšlo to na 15 eur. Ahau Tulum je známy obrovskou drevenou sochou muža, ktorý symbolizuje zraniteľnosť prírody. V meste je mnoho vegan friendly reštaurácii, čisto vegánske sú asi len 3 – Raw Love, La Hoja Verde, Charlys Vegan Tacos. Okrem reštaurácií tam nájdete skvelé obchody, odporúčam tie, ktoré predávajú výrobky v štýle macrame – tkané ozdoby do domu od lapačov snov, po lampy a húpacie sieťky. Tieto výrobky boli tak nádherné, že nevedela som sa vynadívať, niektoré lapače snov boli veľké aj 1,5 metra. Hotelová zóna je dlhá niekoľko kilometrov, je lepšie si prenajať bicykel, tie boli tiež krásne, tyrkysové s košíkom vpredu. Pláž v Tulume je asi najkrajšia na svete, biely piesok a tyrkysové more. V čase keď som tam bola boli pláže poloprázdne, z dôvodu začínajúcej Corona krízy, inak sú tam pláže väčšinou preplnené. Čo ma prekvapilo a potešilo – v meste je úplne čisto, a na zemi som osobne nevidela žiadny odpad!!, miestny sa snažia udržiavať poriadok, tiež recyklujú a separujú odpad, čo je obrovské plus, a je to jeden z dôvodov prečo sa mi tam najviac z mojich doterajších dovoleniek páčilo. Ak si porovnám odpadom znečistené Bali a Srí Lanku, Cancún a Tulum sú 10x čistejšie, mám to aj odfotené. 😀

 

 

Tulum ma tak nadchol, že o 2 dni sme tam ráno šli opäť, aj s mojim mužom, vyrazili sme tam skoro ráno okolo 7 hod., aby sme nečakali na lístky do mayských ruín. Oplatilo sa poponáhľať sa, ráno o 8.15h stálo pred nami asi len 5 ľudí, cena lístka bola inak cca 4 eurá pre dospelého. Mohli sme si vychutnať v podstate prázdne archeologické nálezisko jedinečné svojho druhu, ležiace na brehu karibského mora. Po pyramídach Chichén Itzá a Teotihuacán sú pyramídy v Tulume tretím najnavštevovanejším archeologickým náleziskom. Miesto je pozostatkom mayského prístavu, najväčší rozkvet dosahovalo v 13 až 15 storočí, po dobytí Španielmi mesto zasiahli choroby z Európy, čo položilo ľudí a mesto upadlo do ruín. Čo sa týka architektúry stavby sú omnoho nižšie ako v neďalekej Cobá, od kontaktu s turistami sú dosť chránené a ich účely sú dodnes dohadmi. Najznámejšou a najväčšou budovou je tzv. El Castillo (zámok), slúžil zrejme ako orientačný bod pre lode. Hneď vedľa neho sa nachádza Chrám zostupujúceho boha (Templo del Dios Descendente – jeden z mayských bohov) a pred ním Chrám fresiek (Templo de los Frescos), ktorý zrejme slúžil ako observatórium a v ktorom sa nachádzajú fresky z 13. storočia – bohužiaľ bežný návštevník sa dovnútra už nepozrie. Okrem nich tu stojí i Veľký palác (El Palacio), ktorý bol najväčšou rezidenčnou budovou a zrejme ho obývala tulumská šľachta. Ruiny v Tulume sme vlastne navštívili 2x, naposledy pred 3 rokmi, no určite nie posledný krát, toto miesto považujem po Chichén Itzá za druhé najmagickejšie, a predstavujem si ako tu ľudia žili kedysi. Predposledný deň dovolenky sme navštívili aj pyramídy v Cobá a mayské dedinky, o tom ale pripravím extra článok.

 

Tulum Ruiny:

 

 

 

Keďže je môj blog hlavne vegan foodblog, možno Vás zaujíma, čo som vlastne v tom Mexiku jedla? Musím povedať, že mala som trochu obavy, či zoženiem napr. rastlinné mlieko, vegan zmrzlinu, a či nebudú do hlavných jedál pridávať mäso či syry. Ostala som ale príjemne prekvapená, raňajky sme mali formou bufetov, a na výber mali až 3 druhy rastlinných mliek – sójové, mandľové, ovsené, tiež mali vyhradené miesto kde podávali čisto vegánske jedlá – od raňajkových lievancov, tofu, k obedu mexické rizotá, aj karí, a tiež koláče, mali aj 2-3 vegan druhy zmrzliny – väčšinou ovocné. Veľmi mi chutila ich káva, bola tak lahodná, vyrábaná neďaleko v oblasti Chiapas, určite ju odporúčam. Môj tradičný obed a večera pozostávali z fazule, ryže na mexický spôsob, guacamole, zeleniny a nachos s pikantnou salsou habanero, alebo chilli. V reštauráciách v Tulume som mala napríklad pár tradičných mexických jedál ako quesadillas placky s grilovanou zeleninou, nachos misku, čo boli nachos chipsy, s pico de gallo, a fazuľovým pyré. A každý deň som si neodpustila guacamole, to ma nasýtilo vždy najviac, aj keď som ho jedla málo. Ochutnala som aj miestne tropické ovocie ako mango, maracuju, tuna, guave, papaya, čerstvé kokosy, a priznám 3x som si dala poldeci tequilly, a dobre padla. 😀 Viete o tom, že tequilla sa vyrába z agáve?

 

Mexické vegan dobroty:

 

 

Čo sa oplatí kúpiť v Mexiku? Jednoznačne kávu, raw kakao, kvalitnú čokoládu – ja som si kúpila chilli čokoládu, a telový kakaový olej. Ďalej mydlo z avokáda, vanilkové extrakty, chilli a habanero salsy, tiež semiačka chilli a habanero, prírodné žuvačky z pralesa – Chicza, lapače snov z bavlny. Snažila som sa nekupovať zbytočne hlúposti, nebaví ma v poslednej dobe nakupovať, takže som rodine a známym vzala len pár magnetiek, čokolády, vanilku, chilli salsy, kozmetiku z kakaa a avokáda, kávu, a prírodné žuvačky. 😀

 

 

Všade sme stretávali divoko žijúce zvieratá, najmä leguány, nosále, aj opice…

 

 

Dúfam, že sa Vám článok o Mexiku páčil, a čoskoro pripravím 2 diel, kde Vám napíšem o výlete do Cobá a mayských dedín.